nedjelja, 4. rujna 2016.

KADAIF

Kadaif je tradicionalna bosanska delicija, koja se priprema za Bajram i druge svečane prilike. Postojbina kadaifa je na Istoku. Neki kažu da je kadaif nastao u Palestini gdje je poznat kao kanafeh, drugi tvrde da mu je domovina u Libanonu. Kako god, tek dolaskom kadaifa u Tursku, što se desilo u ranom 18. stoljeću, zajedno s baklavom kadaif je zauzeo vodeću poziciju. U Osmanskom carstvu kadaif se pripremao za posebne goste i u posebnim prilikama, kao što su vječanja, rodjenja, sunet... Upravo zahvaljujući Osmanskom carstvu kadaif se proširio po cijelom Balkanu, Albaniji i  Grčkoj, a odatle i po ostatku svijeta.


Kadaif. Morate priznati da izgleda sjajno.


Potrebni sastojci:

·         750 gr kadaifa
·         250 gr maslaca (putera)
·         300 gr oraha

Priprema:

-        Maslac i ulje staviti u šerpu i na vrućoj ringli zagrijati da se maslac rastopi i držati ga tako na vreloj ringli. Orahe krupno samljeti, znači samo nekoliko puta da se okrenu u mašini, ili jednostavno krupnije nasjeckati.
-        Pripremiti tepsiju broj 30 ,malo dublju“. Pola kadaifa istresti u tepsiju i fino ga rasporediti da se ne lomi puno. Tepsiju nije potrebno mastiti. Sada vruć maslac, otprilike jednu trećinu onoga od ranije istopljenog, kašikom lagano prelivamo po kadaifu pa ravnomjerno rasporedimo orahe. Ostatak kadifa raširimo po orasima i lagano rukama pritisnemo da sve lijepo stane u tepsiju. Prelijemo sa ostatkom maslaca i ulja.
-      Rernu upalimo na 170 stepeni i na toj temperaturi kadaif se peče otprilike jedan sat. Ako je prejaka rerna smanjimo temperaturu na 160 stepeni. Uglavnom gotov je sa pečenjem kada počne da "hoda" po tepsiji, tj. kad se tako ispeče da se odvoji od rubova tepsije.
-         Čim ste kadaif stavili u rernu, pristavite agdu. Agda mora biti gusta i to je od ključne važnosti za uspješno napravljen kadif. U šerpu istresti šećer i vode toliko da se šećer potopi i jedan prst iznad. Dodamo i limun, iz prostog razloga da se agda kasnije ne ušećeri. Kada agda proključa, smanjimo vatru i kuhamo je još 15 minuta. Nakon toga isključimo ringlu i skinemo šerpu.
-    Kada je kadaif ispečen izvadimo ga iz rerne i ostavimo neka se malo ohladi, otprilike 10 minuta. Agda je još topla i kutljačom za supu polako zaljevamo kadaif. Uzeti tri kutljače i ravnomjerno ih rasporediti po kolaču. Sve to raditi u tankom mlazu i polako da krajnji rezultat ne bi bio gnjecav.
-          Agdu opet vratiti na ringlu i neka se kuha još 3 miute pa je opet skloniti sa vatre i tako vrelom zaliti kadaif. Opet tri kutljače i vrlo tanak mlaz. Agda ponovo na ringlu i da kuha još 2 minute. Sada neka se malo ohladi prije nego što je zalijete po kadaifu. Najbolje bi bilo to sada uraditi kašikom.
-    Agda se neće ušećeriti zbog limuna. Ostaviti kadaif da se ohladi na sobnoj temperaturi. Poželjno je možda prekriti gotov kadaif folijom za pečenje i ostaviti ga u hladnijoj prostoriji preko noći, pa tek sutradan spremiti u frižider.

Sve u svemu, na kraju, šta reći, nego da je ovo zbilja prava slatka delicija. Nema se tu šta puno dodati, osim da je recept zbilja lagan za pratiti, samo što zahtijeva malo veću posvećenost i strpljivost prilikom zaljevanja kadaifa. Ostalo, ništa posebno. Rezultat je sjajan, uvjeriti ćete se.


Bon appetit.

Prijatno Vam.

Nema komentara:

Objavi komentar